
Jak dlouho terapie trvá?
Platí všeobecná poučka, že terapie úspěšně končí, když klient*ka dosáhne svých cílů, na kterých se domlouval*a s terapeutem. Tato délka se ale může v průběhu měnit a vyvíjet, i podle toho, jak se vyvíjí cíle a zaměření spolupráce. Společné probírání toho, kam v průběhu terapie směřujete a jaký progres se v ní děje, by měla být rutinní součást spolupráce terapeuta*ky a klienta*ky.
Samotná délka je individuální, ale z výzkumů velmi obecně vyplývá, že pro 50 % klientů dojde k významnému zlepšení po 15 až 20 sezeních. Toto číslo se ale výrazně odvíjí od toho, s jakými obtížemi lidé do terapie přicházejí (u vážnějších obtíží a poruch osobnosti je toto číslo vyšší) a také od toho, jakým způsobem terapeut pracuje.
U krátké terapie zaměřené na řešení se progres vnímá tak, že pokud nějaký zaznamenatelný posun nenastal po 3-4 sezeních, je to signál toho, že by bylo dobré probrat, zda nezměnit přístup a zda klientovi terapie vyhovuje a skutečně reflektuje to, na co by se chtěl zaměřit. Jako “krátká” se vnímá spíše ve smyslu, že jde o takovou terapii, která směřuje k řešení nejkratším možným způsobem, ale ne kratším. Není to tedy tolik o krátkodobosti jako spíš o způsobu práce, kdy oba s klientem věříme tomu, že změna se může začít dít už právě dnes.
Co můžu od (této) terapie čekat?
Během prvních sezení s klienty komunikuji, jakou mají představu o žádoucím stavu věcí a o tom, kam by rádi s pomocí terapie došli. Tedy, nejen to, co je trápí, ale také to, co by si od naší spolupráce přáli a podle čeho poznáme, že už se to podařilo. S klienty také prozkoumáváme, zda a kdy se to žádoucí už daří, co je pro ně v životě důležité a co jim napomáhá nebo může napomáhat v tom cítit se líp a své cíle následovat.
Zároveň rád dávám prostor k prozkoumávání toho, co si tady a teď klientovu pozornost žádá. Vycházím z toho, že umět si věcí všímat a kultivovat nehodnotící pozici zvídavého pozorovatele může být tichou a nenápadnou silou, která může přinést překvapivé množství duševní pohody a zároveň pohledy, které v problematické situaci doteď chyběly.


Co se na terapii očekává ode mě?
Na terapii není potřeba se zvlášť připravovat a chystat. Terapie je do určité míry o osvojování nových dovedností, zvažování nových myšlenek a otevřenosti nové zkušenosti, takže zvědavý přístup, zájem o spolupráci a o zkoušení třeba i nových věcí může být výhodou, ale ne podmínkou pro vstup do terapie. Je v pořádku mít ve spolupráci své tempo a je vítané, když o tom na sezeních komunikujete.
Rád své klienty podporuji v tom si dát před sezením chvíli na ujasnění si, co dnes a od tohoto sezení očekávám, co si od něj přeji, pokud je to možné. Taky rád podporuji v tom si psát během sezení nebo po sezení poznámky s tím, co nám přišlo užitečné nebo inspirativní, k čemu bychom se rádi vrátili, ať už na dalších sezeních nebo i ve svém vlastním životě.
Myslím, že úspěšný návrat ke kvalitním zápiskům po nějaké době je velmi dobrou odměnou za toto úsilí, ale není to podmínka pro fungování v terapii. Všichni jsou v tomto zváni, nikdo není nucen.